Смугастий бульбочковий довгоносик сої
Sitona lineatus

Довжина тіла 3-5 мм. Парування і відкладання яєць тривають з весни до кінця червня, потім жуки відмирають. Самка відкладає зазвичай не більше 3600 білувато-жовтих яєць на рослини і на поверхню грунту. У суху і спекотну погоду гине до 80-90% яєць.
Личинки першого віку вгризаються в бульбочки на коренях бобових і виїдають їх зсередини. Розвиток личинки в залежності від температури, триває 30-45 днів.
Найбільш сприятливими для смугастого бульбочкового довгоносика є теплі вологі весна і літо, зима без різких температурних коливань.
Розвивається в одному поколінні. Зимує на стадії імаго зазвичай під розетками дикорослих і культурних багаторічних бобових, іноді трохи зариваючись у землю. Активація жуків навесні настає при температурі повітря 12-14°С і температурі на грунті 19-20°С. Піші міграції жуків припадають на початок вегетації багаторічних трав, а перельоти - на появу сходів однорічних зернобобових або багаторічних трав. Харчування імаго листям і пагонами сходів починається в березні - травні; пік інтенсивності поїдання рослинності спостерігається в травні - червні. У природі чисельність виду залежить від активності ентомофагів: хижаків Harpalus pubescens Mull., Philonthus ebeninus Grav. і паразитів імаго Pygostolus falcatus Nees., Perilitus labilis Ruthe. Крім того, на всіх стадіях розвитку вигляд уражається грибом Mycetosporidium spp.; На стадії імаго також Beauweria bassiana (Bals.) і на личинкової і куколочной стадіях - зеленої мюскардіной Metarrhizium anisopliae (Metsch.).
Найбільш шкідливий на посівах гороху, горошку, сочевиці, кормових бобів. У роки масового розмноження на 1 м2 налічується до 50-70 жуків. Поїдання личинками бульбочок знижує накопичення азоту в рослинах і в грунті. Більш помітний вплив на зниження врожаю надає об'їдання листя жуками і коренів личинками в умовах сухої і спекотної весни.
ЕПШ: 8-15 особин на 1 м2 на початкових етапах розвитку (сходи - розгалуження); в період до цвітіння - 50-60 жуків на 1м2
Захисні заходи:

  • Посів однорічних зернобобових в гранично ранні терміни
  • Внесення добрив для прискорення розвитку перших 5 складних листя
  • Виключення в сівозмінах однорічних зернобобових за багаторічними бобовим
  • Обробка рослин на приманочних смугах: Данадим Стабільний - 0,5-1,0 л/га, Золон - 1,5-3,0 л/га, Фуфанон - 0,5-1,2 л/га

Переваги

Рекомендації до застосування


Реєстрація препарату (переглянути)