Люцерновий клоп сої
 Adelphocoris lineolatus
Дорослий клоп сірувато-зелений, довжина тіла 7.6-9.5 мм. Личинка жовтувато-зелена, з рудуватою або червонуватою вершиною черевця (молодші віки) або суцільно трав'янисто-зелена. Зимує в стадії яйця. В середньому самки відкладають 80-120 яєць, окремі особини до 300. Клопи поміщають яйця в молоді стебла і гілки люцерни та багатьох інших рослин, не завжди кормових (наприклад, берізка). Тривалість личинкової стадії 1 покоління 20-30 днів. Личинки молодших віків тримаються в нижньому та середньому ярусах рослин на листках, гілках і навіть на землі. Розвиток личинок 2 покоління триває 20-25 днів.
Розвивається в 2-4 поколіннях. Вихід личинок навесні з яєць проходить з середини квітня - початку травня, коли кормові рослини соковиті і ніжні. Личинки 1 віку слабо шкідливі. Перехід личинок у 2-3 вік зазвичай збігається з фазою початку утворення бутонів. Вони піднімаються до молодих суцвіть та верхівок стебел, заподіюючи найбільшої шкоди насіннєвим посівам. Масовий вихід личинок літнього покоління відбувається в кінці червня - наприкінці липня.
Пошкоджує люцерну, еспарцет, рідше буркун, конюшину, люпин та інші бобові трави, бавовник, арахіс, нут, сочевицю, сою, квасолю, соняшник. Іноді у 2 поколінні пошкоджує насінники цукрових буряків. Може розвиватися на багатьох дикорослих бобових, а також і на деяких складноцвітих, хрестоцвітих і лободових. Личинки та імаго знищують сходи або ушкоджують їх точки росту, пригнічують приріст молодих пагонів і квітконосів, знищують листові і квіткові бруньки, пошкоджують молоді, ще не затверділі боби і насіння.
Захисні заходи

  • Просторова ізоляція посівів багаторічних бобових трав різних років користування в межах сівозміни не менше 0,5-1 км, оптимально - 1-1,5 км
  • Застосування широкорядних посівів (45-60 см) для обробітку насіннєвої люцерни
  • Підкоси трав на сіно в суху і жарку погоду до початку окрилення комах
  • Правильний вибір строків збирання трав на сіно чи насіння
  • Знищення зимуючих яєць шляхом низького подкашіванія стерні з наступним боронуванням і спалюванням виволочек
  • Застосування на початку бутонізації бобових культур проти личинок середніх віків: Вантекс - 0,06 - 0,07 л/га, Данадим Стабільний - 1,0 л/га, Данадим Мікс - 1,0 л/га, Золон - 1,5 - 3,0 л/га, Фуфанон - 1,2 л/га

Переваги

Рекомендації до застосування


Реєстрація препарату (переглянути)